Galeria

Uprawa

Kontakt

Nowości i zmiany

Linki

Picasa

Uprawa skrętników

Skrętniki pochodzą z Afryki Południowej i w większości są epifitami porastającymi drzewa i podłoże leśne. To implikuje ich potrzeby. Wymagają półcienia, wilgotnego powietrza i próchnicznego podłoża.

Podlewanie

Musi być dostosowane do potrzeb skrętników, które zmieniają się w zależności od teperatury, nasłonecznienia, wielkości roślin itd. Jest ważne, żeby zimą podlewać rzadziej a latem nawet dwa razy dziennie. Ogólnie skrętniki nie znoszą zalewania, jak również tego żeby doniczka stała w wodzie.

Nawożenie

Zasadniczym sposobem jest nawożenie rozpuszczonymi nawozami bogatymi w potas, który poprawia zarówno ilość jak i jakość kwiatów. Istotne jest dawkowanie nawozu: stosujemy tylko 1/3 ilości nawozów zalecanych dla innych roślin. Skrętniki nie znoszą zasolenia.

Pielęgnacja

Raz na tydzień należy obciąć przekwitłe kwiaty, lub przy bardzo trwałych odmianach, gdy się zakurzą. Można też usuwać stare liście, ale z wyczuciem, by za bardzo nie ogołocić rośliny.

Ochrona

Skętniki są odporne na większość szkodników i chorób. Atakują je jedynie niekiedy mszyce, które można zwalczać pałeczkami z pestycydem lub robiąc oprysk dostępnymi środkami owadobójczymi. Ograniczenie podlewania, szczególnie zimą, zapobiega chorobom grzybowym.